ÇİN : HAYALLERİM HAYATIM

“… Emi Siao ve Nazım Hikmet, ayrıca son yıllarda bazı Türklerle kurduğum dostluk sayesinde kendimi Türkiye’ye çok yakın hissediyorum, neredeyse akraba. Türkiye’yi görme arzusu giderek içimde büyüyen bir istekti ve işte şimdi bu arzum gerçekleşiyor. … Mutluyum çünkü bu kitapta Türk halkına benim ve Emi’nin hayatını, ayrıca Sovyetler Birliği ve Çin’de edindiğimiz deneyimleri aktarma fırsatına kavuşuyorum. Hayattaki hala en büyük amacım, halkların birbirini tanımasını, birbirini sayıp sevmeyi öğrenmesini sağlamak.”
Nazım Hikmet’e ünlü şiiri “Jokond ile Si-Ya-U’yu (1929) esinleyen Çinli şair Emi (San) Siao’nun eşi, fotoğraf sanatçısı Eva Siao’nun anılarını okurken insan ister istemez etkileniyor. Mao Zedung’un yakın arkadaşı Emi Siao’nun yanında dünyayı derinden sarsan olaylara ilk elden tanık olan Eva Siao özellikle kültür devriminde yaşadıklarına karşın inancını asla yitirmemiş.
Çin Hayallerim Hayatım umudunu hiç yitirmeyen, yaşama sevinci dolu bir insanın ilk sayfadan son sayfaya dek nefes kesen eşsiz bir öyküsü.

Dil

Yayınevi

Yazar

Basım Yılı 1994
Sayfa Sayısı 448+16
Yayın Yeri İstanbul
Çevirmeni Leman Çalışkan
Durumu Karton Kapak İyi Kondisyon